HomeSliderNasza Historia

Nasza Historia

Zalew Klimkówka to zbiornik zaporowy utworzony na rzece Ropie w 1994 roku, położony w gminie Ropa, około 15 km na południe od Gorlic. Klimkówka to jeden z bardziej malowniczych, a przy tym mało znanych sztucznych zbiorników w Karpatach. Jezioro spełnia przede wszystkim funkcje retencyjne i energetyczne, ale także turystyczne, zwłaszcza w sezonie letnim. Nad brzegiem jeziora znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego, pola namiotowe oraz liczne domki letniskowe. Zalew jest ceniony m.in. przez wędkarzy i amatorów sportów wodnych. Latem Klimkówka zapełnia się rowerkami wodnymi, kajakami, łódkami i żaglówkami. Przyjeżdżają tutaj miłośnicy surfingu, windsurfingu i kitesurfingu.
Budowę zapory rozpoczęła się w latach 70. XX wieku. Zapora przegrodziła dolinę w najwęższym miejscu, w którym rzeka Ropa przebija się między szczytami Kiczera-Żdżar (610 m n.p.m.) i Ubocz (623 m n.p.m.), należących do tzw. Pienin Gorlickich. Wody spiętrzonego zbiornika zalały całą zabudowę dawnej wsi Klimkówka oraz dawną drogę z Ropy do Uścia Gorlickiego. Część mieszkańców dawnej wsi osiedliła się na terenach nowo wyznaczonej wsi Klimkówka, natomiast inni w sąsiednich wioskach lub wyemigrowali z terenu powiatu gorlickiego. Natomiast nowa szosa została poprowadzona po lewym brzegu doliny, wysoko nad taflą wody.
W centrum wsi Klimkówka znajdowała się murowana cerkiew p.w. Zaśnięcia Bogarodzicy z 1914 r. – budowla o niespotykanej na Łemkowszczyźnie architekturze, zwieńczona pięcioma smukłymi wieżyczkami. Wyburzono ją 27 maja 1983 r. w ramach niwelowania dna przyszłego zalewu. Niestety, nie wykonano uprzednio zaleconej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, inwentaryzacji cennej polichromii wewnątrz świątyni. Ikonostas przeniesiono do nowego kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego, wzniesionego przy szosie na przełęczy, który swą bryłą nawiązuje do dawnej cerkwi.
Zbiornik ma około 300-400 metrów szerokości, około 310 ha powierzchni, 2,5-4,5 km długości oraz do 25 metrów głębokości. Wysokość zapory wynosi 34 metrów, a jej rozpiętość 210 metrów. Przy zaporze mieści się mała elektrownia szczytowa o mocy 1,1 MW.
O turystycznej atrakcyjności zalewu decydują przede wszystkim jego wyjątkowe walory krajobrazowe. Linia brzegowa jest dość urozmaicona, wzdłuż brzegu znajduje się wiele małych zatoczek. Brzegi północno – wschodnie są strome i zalesione, a południowo -zachodnie – niskie i łatwo dostępne z szosy z Gorlic do Uścia Gorlickiego.
Mało kto wie dzisiaj, że Klimkówka została wykorzystana w filmie „Ogniem i mieczem” do kręcenia scen ukraińskiego Dniepru. Miało to miejsce bezpośrednio po spiętrzeniu wody, gdy teren nie był jeszcze zabudowany.
zalew klimkówka
Previous post
Zalew Klimkówka
Zalew Klimkówka
Next post
Wiersz o Naszej Klimkówce

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *