Zalew Klimkówka – jest to zbiornik zaporowo-retencyjny w miejscowości o takiej samej nazwie utworzony na rzece Ropie w 1994 roku. W pobliżu zalewu znajdują się miejscowości: Łosie, Uście Gorlickie, Wysowa . Woda w zbiorniku jest wykorzystywana do wytwarzania prądu. Poza funkcjami przyrodniczymi i krajobrazowymi zbiornik pełni funkcje: rekreacyjne, przeciwpowodziowe, oraz jest źródłem wody pitnej.

Budowę zapory została rozpoczęta w latach 70 XX wieku. Zapora wodna znajduje się pomiędzy szczytami Kiczera-Żdżar (610 m n.p.m., na zachodzie) i Ubocz (623 m n.p.m., na wschodzie), które wchodzą w skład tzw. Pienin Gorlickich. Zalew ciągnie się na długości ponad 5 km, z cofką dochodzącą pod Uście Gorlickie. Linia brzegowa jest dość urozmaicona, wzdłuż brzegu znajduje się szereg małych zatoczek. Brzegi północno-wschodnie są strome, w większości zalesione, natomiast południowo-zachodnie – niskie i łatwo dostępne z szosy z Gorlic do Uścia Gorlickiego.

Wody spiętrzonego jeziora zalały całość terenu zabudowanego dawnej wsi Klimkówka oraz dawną drogę z Ropy do Uścia Gorlickiego. Nowa szosa została poprowadzona po lewym brzegu doliny, wysoko ponad taflą wody.
Powstanie zalewu w Klimkówce wiąże się z nowymi funkcjami turystyczno – rekreacyjnymi terenów wokół jeziora oraz całego Beskidu Niskiego. Wybrzeże pomiędzy szosą a jeziorem jest stopniowo zagospodarowywane. Na cyplu położonym ok. 1 km od zapory znajduje się ośrodek wypoczynkowy z przystanią, wypożyczalnią sprzętu wodnego (jezioro jest strefą ciszy: używanie sprzętu motorowodnego jest zabronione), kąpieliskiem i obiektami gastronomicznymi. Tam również posterunek WOPR i policji wodnej.
Zbiornikiem oraz zaporą administruje RZGW w Krakowie.

Ciekawostką jest, że Klimkówka została wykorzystana w filmie Ogniem i mieczem do realizacji ujęć przedstawiających rzekę Dniepr. Miało to miejsce bezpośrednio po spiętrzeniu wody na zalewie, gdy brzegi były jeszcze dziewicze, a okolica bez infrastruktury turystycznej.

O Jeziorze
O Zalewie