HomeInformacjeUście Gorlickie Na handlowym trakcie, ujścia dwóch rzek

Uście Gorlickie Na handlowym trakcie, ujścia dwóch rzek

Uście Gorlickie wcześniej nazywane Uściem Ruskim, jest dużą miejscowością sprawiająca wrażenie miasteczka. Leży u zbiegu rzek Ropy i Zdyni i stąd wywodzi się nazwa „Uście” (ujście).

Uście Gorlickie wcześniej nazywane Uściem Ruskim, jest dużą miejscowością sprawiająca wrażenie miasteczka. Leży u zbiegu rzek Ropy i Zdyni i prawdopodobnie stąd wywodzi się nazwa „Uście” (ujście). Drugi człon jej nazwy zmieniono w 1952 roku po wysiedleniu Łemków w akcji „Wisła”

Osada została założona na dobrach Gładyszów w drugiej połowie XIV wieku, na trakcie handlowym z Biecza i Gorlic do Bardejowa. Została lokowana na prawie wołoskim. Pod koniec XVI wieku Uście wraz z okolicznymi wsiami przeszło na własność rodu Tarłów, którzy bardzo przyczynili się do rozwoju Uścia oraz wsi sąsiednich m. in. Kwiatonia. W następnych latach wieś przechodziła w ręce kolejnych dziedziców.

W czasach pokoju
W XVII i XVIII wieku działali tu wiejscy rzemieślnicy. Było sporo kowali, ślusarzy, stelmachów, sukienników i płócienników, w okolicy rozwinęło się też hutnictwo. W XIX wieku Uście należało do rodziny Trzecieskich, a następnie do Magdaleny Miłkowskiej i jej rodziny. Za jej sprawą wybudowano nową, bitą drogę z Ropy przez Uście i Wysową do Bardejowa. Powstały składy handlowe, tartak i młyn. Rozwinęło się furmaństwo.

Dwie wojny, wiele tragedii
Podczas I wojny wieś znalazła się przy linii frontu. Stacjonowały tu wojska austro-węgierskie i znajdował się lazaret. Zmarłych chowano na istniejącym do dziś cmentarzu wojskowym. Wieś była wielonarodowościowa. W okresie międzywojennym Łemkowie stanowili zdecydowaną większość, mieszkali tu też Polacy i Żydzi. Po II wojnie część łemkowskich mieszkańców przesiedlono do ZSRR. Tych, którzy zostali, wysiedlono w ramach akcji „Wisła”. Powrócili w dużej liczbie w 1956 roku. W centrum wsi stoi kamienny, wysoki pomnik poświęcony Łemkom poległym w czasie II wojny światowej. Odsłonięto go 22 lipca 1963 roku. Przy tej samej ulicy jest kamienna kapliczka ze spadzistym dachem, krytym blachą. Wewnątrz są ładne ikony.

Kościół ponad starą cerkwią
W 2000 roku zbudowano kościół rzymskokatolicki p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Znajduje się on zaraz za cerkwią (o niej napiszę osobno). Z daleka widoczna jest biała i smukła wieża. Kościół jest jednonawowy i skromnie urządzony wewnątrz. Na ścianie wisi płaskorzeźba przedstawiająca Jana Pawła II – dar parafian w 25 rocznicę pontyfikatu.

Warto wiedzieć
* W północnej części miejscowości, przy drodze do Gorlic znajdziemy cofkę Jeziora Klimkówka. Ładne to miejsce, kiedy w jeziorze jest dużo wody.
* Przez Uście Gorlickie prowadzi kilka szlaków turystycznych i rowerowych. Jest tu bardzo dobra komunikacja autobusowa na trasie Gorlice-Wysowa.

Autor: Barbara Górecka
Źródło: krajoznawcy.info

Previous post
Czarny Szlak Turystyczny
Next post
Nowica Cichy wieczór w łemkowskiej wsi

No Comment

Leave a reply