HomeAktualnościZalew w Klimkówce jest wypełniony zaledwie w połowie, a prognozy nie są zbyt optymistyczne. Zapowiada się sucha wiosna i lato.

Zalew w Klimkówce jest wypełniony zaledwie w połowie, a prognozy nie są zbyt optymistyczne. Zapowiada się sucha wiosna i lato.

W zalewie w Klimkówce jest niecałe 15,5 mln metrów sześciennych wody. Na razie nie ma powodów do paniki, zbiorniki retencyjne mają to do siebie, że poziom wody w nich ma duże wahania, ale prognozy mówiące o suszy, dają do myślenia.

Mamy połowę lutego, w zbiorniku retencyjnym w Klimkówce jest w tej chwili 15,5 mln metrów sześciennych. Rezerwa powodziowa wynosi nieco ponad 27 mln metrów sześciennych. I tak jest lepiej, niż jeszcze dwa tygodnie temu, gdy poziom wody wynosił poniżej dziesięciu milionów. Klimkówka to źródło wody dla Gorlic. Nie mamy powodów do paniki, ale do optymizmu też raczej nie.
Kilka dni temu Wody Polskie opublikowały informację o zagrożeniu suszą opracowaną na podstawie danych pomiarowych i satelitarnych.
– Najnowsze dane wskaźnika wilgotności gleby dla stycznia 2020 roku wskazują na niską wilgotność gleby – poniżej 40 procent, a miejscami nawet poniżej 35 procent (w profilu na głębokości poniżej metra). Przyczyną przede wszystkim jest brak opadów – bezśnieżna i sucha a przy tym ciepła zima – uniemożliwia odbudowę wilgoci w glebie – czytamy w komunikacie.

Klimkówka luty

Najtrudniejsza sytuacja panuje na obszarze Kujaw, województw zachodniopomorskiego, pomorskie, wielkopolskiego oraz na połowie obszaru regionu łódzkiego, jak również warmińsko-mazurskiego. Tam mówi się o bardzo intensywnej suszy atmosferycznej i rolniczej. Gorlice na tym tle wygląda nieźle. Wspomniany wskaźnik wilgotności gleby oscyluje u nas pomiędzy 80-90 proc.

Ciepłe dni kuszą do spacerów. Jednak zalew nie jest do tego teraz najlepszym miejscem. Mamy tu prawdziwą mieszankę błota, lodu i śniegu. Nie wiadomo, gdzie stawia się stopę i co kryje się pod zmarzliną. Jest po prostu niebezpiecznie.

Źródło: Halina Gajda Gazeta Krakowska

Previous post
Klimkówka - woda opada i odsłania niebezpieczne pozostałości
Plaża Kompaktowa
Next post
Nad Klimkówką zmiany. Na odcinku ponad stu metrów powstało kaskadowe zejście w kierunku tafli jeziora

No Comment

Leave a reply