HomeInformacjeZmiany nad Klimkówką. Inwestycje zmienią oblicze jeziora

Zmiany nad Klimkówką. Inwestycje zmienią oblicze jeziora

Jezioro Klimkowskie całkowicie zmieni swoje oblicze. W ciągu dwóch lat jego brzegi staną się bezpieczne, przyjazne dla turystów. Wszystko za sprawą wielkiego programu realizowanego przez gminy Ropa, Uście Gorlickie oraz Sękowa, wspólnie z powiatem gorlickim.
Od Domu Opieki Społecznej w Klimkówce aż do stadionu w Uściu Gorlickim ciągnąć się będzie ponad czterokilometrowa ścieżka pieszo-rowerowej. Wybuduje ją starostwo powiatowe za ponad 4 miliony złotych. W zimie będą one wykorzystywane jako trasy narciarskie.

  • Pierwotny plan zakładał trochę więcej tej ścieżki – mówi Daniel Markowicz, dyrektor wydziału rozwoju i inwestycji starostwa. – Musieliśmy jednak trochę zweryfikować plany, tak by nie wchodzić na znajdujące się wzdłuż brzegu prywatne tereny – dodaje.

Brzegi będą przyjazne

Gmina Ropa będzie miała na swojej części jeziora sporo roboty: – Prace mamy podzielone na dwa etapy – mówi Karol Górski, wójt gminy Ropa. – W sumie wydamy prawie 3,5 miliona złotych, z czego większość w tym roku – dodaje.

Pierwszy etap to głównie regulacja i profilowanie brzegu jeziora. Powstanie 145 metrów zabezpieczonego nabrzeża wraz ze schodami zejściowymi w stronę tafli wody.

  • Nabrzeże będzie trzystopniowe – opowiada wójt. – Będzie to połączenie kamienia i płyt kompozytowych. To idealne rozwiązanie gwarantujące bezpieczeństwo – dodaje.

To będzie bazą to prac, które będą realizowane w drugim etapie.

  • Na całej długości naszej części powstanie ścieżka rowerowa – dodaje Karol Górski. – Będzie też cztery łączniki ze ścieżką starostwa. Dla miłośników kąpieli zbudujemy na naszym odcinku 15 kompaktowych plaż – dodaje.

Klimkówka charakteryzuje się stałymi i silnymi wiatrami. To idealne warunki do uprawiania żeglarstwa i windsurfingu.

  • Z myślą o wodniakach powstanie pomost cumowniczy – opowiada dalej. – Obok będzie specjalna pochylnia z drogą dojazdową umożliwiającą wodowanie jachtów – dopowiada.

Całość dopełni wiata grillowa o powierzchni 91 metrów kwadratowych. Będzie tam kanalizacja i węzeł sanitarny. Turyści będą też mieć dostęp do bieżącej wody. Obok powstanie parking oraz duże strzeżone kąpielisko.

Wszystko będzie połączone

Swoje inwestycje w okolicy jeziora, wykonają też gminy Uście Gorlickie i Sękowa. Ta pierwsza zajmie się zagospodarowaniem swojej części brzegu zbiornika. Gmina Sękowa połączy Klimkówkę z Magurą Małastowska ścieżką rowerową. Będzie się ona kończyć na osiedlu Bielańskim, skąd rozciąga się wspaniały widok na jezioro i okoliczne szczyty górskie.

To szansa na rozwój
Maria i Paweł Lazarowiczowie od 10 lat prowadzą nad jeziorem swój pensjonat.

  • To będzie dla wszystkich prowadzących w tej okolicy gospodarstwa agroturystyczne ogromna szansa – mówi pani Maria. – Takie inwestycje z pewnością przyciągną większe grono turystów, nie tylko tych letnich, ale również zimowych – dodaje.

Dla państwa Lazarowiczów bardzo istotne jest też to, że wszystko, co zaplanowano, jest przyjazne dla środowiska.

  • To bardzo ważne – podkreśla Maria Lazarowicz. – Ta czystość już teraz przyciąga gości i nie byłoby dobrze, gdybyśmy stracili ten niezaprzeczalny atut – dodaje.

Jedno jest pewne, oblicze zalewu się zmieni. Plany obejmują też małą architekturę, aranżacje terenu i oświetlenie. Będzie pięknie i bezpiecznie.

Warto wiedzieć
Zalew w Klimkówce

Budowę zapory rozpoczęto w latach 70. XX wieku. Zapora wodna przegrodziła dolinę w najwęższym miejscu, w którym rzeka Ropa przebija się między szczytami Kiczera-Żdżar (610 m n.p.m., na zachodzie) i Ubocz (623 m n.p.m., na wschodzie), należących do tzw. Pienin Gorlickich. Zalew ciągnie się na długości ponad 5 km, z cofką dochodzącą pod Uście Gorlickie. Linia brzegowa jest dość urozmaicona, wzdłuż brzegu znajduje się szereg małych zatoczek. Brzegi północno-wschodnie są strome, w większości zalesione, natomiast południowo-zachodnie – niskie i łatwo dostępne z szosy z Gorlic do Uścia Gorlickiego.

Wody spiętrzonego jeziora zalały całość terenu zabudowanego dawnej wsi Klimkówka oraz dawną drogę z Ropy do Uścia Gorlickiego.

Pojemność zbiornika wynosi 42,59 mln metrów sześciennych, powierzchnia to 306 ha, ma 6,5 km długości a głębokość dochodzi do 31 m.

Źródło: Lech Klimek Gazeta Krakowska

Sprzątanie klimkówki
Previous post
Sprzątanie brzegu Zalewu Klimkówka
Next post
Tragiczny finał poszukiwań na Klimkówce. Nurkowie znaleźli ciało

No Comment

Leave a reply